Zakłady bukmacherskie – jak się od nich nie uzależnić?

Bukmacherzy online na każdym kroku powtarzają, że proponują usługi związane (a właściwie będące) hazardem i przeznaczone wyłącznie dla osób, które ukończyły już osiemnasty rok życia. Faktem jest to, że przez to – ale i przez wiele etapów weryfikacji wieku i bezwzględne egzekwowanie tego wymogu – typujący u nich są rzeczywiście osobami pełnoletnimi. Wcale nie oznacza to jednak, że zawsze typują rozsądnie i adekwatnie do możliwości finansowych, jakie posiadają. Podobnie, jak w przypadku większości odmian hazardu, również tutaj w grę może wejść uzależnienie. Jak do tego nie dopuścić i co jeszcze powinniśmy o tym wiedzieć? Temu zamierzamy poświęcić nasz dzisiejszy poradnik.

Zakłady bukmacherskie - jak się od nich nie uzależnić
Zakłady bukmacherskie – jak się od nich nie uzależnić?

Czy od zakładów bukmacherskich da się uzależnić?

Zakłady bukmacherskie to hazard – co do tego nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Podobnie jak wszystko inne, co związane z pewnego rodzaju losowością, również i one potrafią uzależnić. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to polscy bukmacherzy (ale i oczywiście ci zagraniczni) działają przez Internet i nie wymagają od swoich klientów wychodzenia z domu. Oferują dostępne całodobowo usługi dodatkowe, które można obstawiać na żywo, błyskawicznie rozwiązując każdy swój kupon, ale też opcję błyskawicznych płatności, których wiele osób nawet “nie odczuje”. To wszystko prowokuje do tego, by grać więcej, wydawać większe ilości środków i po prostu uzależniać się.

Jeśli więc jesteśmy podatni na uzależnienia i wiemy, że ciężko jest nam powstrzymać się od zbyt częstego i intensywnego eksploatowania serwisów bukmacherskich, powinniśmy jak najprędzej dowiedzieć się, jak zapobiec uzależnieniu się od zakładów wzajemnych.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Jak nie dopuścić do uzależnienia od zakładów?

W przypadku uzależnień od zakładów wzajemnych zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Bukmacherzy online jak STS, eFortuna czy Superbet sami zachęcają do rozsądnej gry – są to jednak tylko słowa, które niewiele dla nich znaczą. W ich interesie jest w końcu to, byśmy typowali jak najwięcej i zostawiali u nich jak najwięcej pieniędzy. Jak zatem nie dopuścić do typowania za więcej niż jesteśmy w stanie pozwolić? Poniżej przedstawiamy kilka naszych wskazówek.

  • Ustalmy własne limity. To absolutna podstawa. Musimy określić, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć miesięcznie na typowanie i rygorystycznie się tego trzymać. Tutaj w grę może wejść bardzo prosta zasada zakładająca, że wszystkie pieniądze wpłacane do bukmachera są pieniędzmi straconymi. Traktując je jako takie nie będziemy oczekiwali wygranych i czekali na nie na przykład po to, by opłacić rachunki. Pamiętajmy, by budżet przeznaczany na zakłady nie przekraczał naszych możliwości finansowych i nie wpływał na komfort naszego codziennego życia.
  • Nie spędzajmy zbyt dużo czasu na typowaniu. Jeżeli będziemy wchodzić na serwis internetowy bukmachera, najprawdopodobniej na coś postawimy. Operatorzy coraz częściej oferują coraz atrakcyjniejsze usługi dodatkowe, które można obstawiać całą dobę bez większego przygotowania. Nie spędzajmy u nich więc zbyt wiele czasu – to prowokuje typowanie tych właśnie usług.
  • Typujmy wyłącznie za własne pieniądze. Główna zasada każdego typującego głosi, by grać wyłącznie za własne pieniądze. Kardynalnym błędem jest pożyczanie pieniędzy od innych osób. Hazard jest rozrywką i jako taki musi być traktowany.
  • Nie traktujmy obstawiania jako jedynej formy rozrywki. Choć hazard powinien być dla nas rozrywką, a nie sposobem życia, nie możemy uznawać go za nasze jedyne hobby. To duży błąd. Znajdźmy więc inne zainteresowania i nie bazujmy wyłącznie na nim. Jeśli tak będzie, na pewno wydamy na niego więcej.
  • Typujmy rozsądnie i poświęcajmy czas na przygotowania. Rozsądne typowanie to podstawa każdego typującego. Obstawianie nie oznacza tylko zawierania zakładów – cały proces to również oglądanie meczów, dokonywanie analizy, angażowanie się w społeczność i szukanie typów bukmacherskich. To wszystko jest w stanie odciągnąć nas od wydawania naszych środków finansowych i od uzależnienia. Każdy zakład zawierajmy dopiero wtedy, gdy będziemy go naprawdę pewni. Tylko wtedy będziemy mogli rozsądnie do tego podchodzić.
  • Słuchajmy się naszych bliskich. Osoby uzależnione bardzo często można szybko wyciągnąć z uzależnienia – jeśli tylko zareaguje się na czas. Bądźmy świadomi tego, ile czasu poświęcamy hazardowi i ile pieniędzy przeznaczamy na niego. Nie zawsze sami to dostrzeżemy – słuchajmy więc ostrzeżeń pochodzących od naszych bliskich. Jeśli zawczasu się ockniemy, nie będziemy musieli walczyć z uzależnieniem. Nie denerwujmy się, jeśli ktoś nam powie, że przesadzamy. Zastanówmy się raczej, czy rzeczywiście tak jest.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Czy bukmacherzy online pomagają w zapobieganiu uzależnieniom?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bukmacherzy online tylko zyskują na tym, że gramy częściej, zostawiamy u nich pieniądze. O ile jednak lubią systematyczność w naszych działaniach, nie zależy im na tym, byśmy się uzależnili. Wiedzą bowiem doskonale, że uzależnienie nie prowadzi do niczego dobrego i o ile przyniesie im więcej natychmiastowych korzyści (finansowych), na dłuższą metę będzie nieopłacalne. W końcu bowiem stracą klienta, który postanowi coś z tym zrobić.

Co zatem robią polscy bukmacherzy, by przeciwdziałać uzależnieniom? Przede wszystkim informują o możliwości uzależnienia się na swoich stronach. Wielu spośród tych lepszych współpracuje dodatkowo z fundacjami mającymi na celu walkę z nałogami, finansując je i pomagając w radzeniu sobie z nimi.

Najlepsi bukmacherzy w Polsce dodatkowo wprowadzili w obręb swoich serwisów bardziej doraźne środki na pomoc osobom uzależnionym od hazardu. W ustawieniach naszego konta w obrębie ich serwisów internetowych jesteśmy w stanie ustalić, ile pieniędzy maksymalnie będziemy chcieli poświęcać na zakłady – czy to w skali dnia, czy też w skali miesiąca. Bukmacher sam będzie tego pilnował i nie pozwoli nam przekroczyć granicy, jaką sobie sami ustaliliśmy. Co ważne, nie pozwoli nam zmieniać limitu swobodnie i za pośrednictwem kilku kliknięć. To istotne – zwłaszcza że takie zmiany mogłyby kusić każdą osobę, która byłaby uzależniona.

5 / 5. Ocen: 66

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button