Mówi się, że poker jest grą, która mówi wiele o ludziach, ich zachowaniach w sytuacji stresu oraz w momentach, w których czują się pewniej lub mniej. Gra ta wymaga mnóstwa umiejętności, nie tylko pod względem czysto technicznej znajomości zasad i mechanizmów rządzących nią, ale i pod kątem relacji interpersonalnych. Choć bowiem nie wiemy nic na temat kart, którymi dysponują nasi przeciwnicy, wiele na ich temat możemy wydedukować z ich zachowania. Skoro jednak my możemy to zrobić, nasi rywale również dysponują taką możliwością. Wiedząc wszystko na jej temat będziemy w stanie tak to wykorzystać, by obrócić to na własną korzyść. Właśnie na mowie ciała i tak zwanym poker tells skupimy się w tym artykule.

Uwaga na początek: wszystkie opisane zachowania i zwyczaje działają w dwie strony. Jeśli nasz rywal je okazuje, mogą nam wiele powiedzieć, ale my sami powinniśmy uważać, by ich nie wykazywać w dokładnie takich samych sytuacjach. Czerpmy z tego więc podwójną lekcję.
Oczy i usta pokerzysty, czyli pokerowa twarz
Twarz pokerzysty to wyrażenie, które przyjęło się w ogólnym slangu i jest stosowane w stosunku do osoby, która nie daje po sobie poznać, jakie emocje towarzyszą jej w wydawałoby się skrajnych sytuacjach. To właśnie do osiągnięcia jej zmierzamy w naszej grze w pokera, a słabych stron w jej utrzymywaniu poszukujemy u naszych rywali. Wiele zdradzają same oczy:
- Jeśli pokerzysta mruży je, może to oznaczać, że nie jest pewny swojej ręki i zastanawia się, jakimi kartami dysponuje nasz przeciwnik.
- Rozszerzenie źrenic świadczy o posiadaniu dobrej ręki – ich zwężenie wprost przeciwnie.
- Podniesione brwi mogą oznaczać dobrą rękę czy kartę, opuszczone – słabą.
- Pokerzysta zasłaniający oczy dłońmi zwykle nie jest zadowolony z kart, jakie posiada.
Oczy to jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę – zwłaszcza, że często są przysłaniane okularami przeciwsłonecznymi. Duże znaczenie mają też usta, które nigdy nie są zakrywane w stały sposób. Zwróćmy uwagę na to, czy pokerzysta:
- zakrywa usta przy wzniesieniu zakładu – najprawdopodobniej blefuje. Samo zakrywanie ust jest zresztą sygnałem, że nie mamy do czynienia ze szczerością;
- nie jest rozmowny – odpowiadanie półsłówkami może oznaczać blef;
- obgryza paznokcie lub przygryza wargi – są to oznaki stresu, które można odczytać jako nieposiadanie mocnej karty.
100 PLN bez ryzyka w STS
Kod promocyjny: BETONLINE
Patrząc na twarz rywala należy zwrócić uwagę również na ogólny jej wyraz. Szczęśliwa i podekscytowana jest wskaźnikiem dobrego układu, który daje możliwość wygrania rozdania. Wykazywanie jej może prowadzić do wycofywania się graczy z gry, a wychwytywanie jej u innych – do konieczności zastanowienia się nad tym, czy nasz własny układ jest pewny. Odwrotnie jest z twarzą przygnębioną, która wyraża zniesmaczenie ze słabych kart i zazwyczaj jest sygnałem do „ataku”.
Żetony przeciwnika i zachowania z nimi związane
Samo zachowanie w odniesieniu do żetonów jest w stanie powiedzieć naprawdę wiele o ręce pokerzysty. Jeżeli ten nonszalancko wrzuca je do puli (jak najdalej od siebie), najprawdopodobniej blefuje, albo po prostu ma słabą rękę, a chce nastraszyć pozostałych graczy (bo skoro rzuca je z taką pewnością, na pewno jest przekonany o wygranej). Odwrotnie jest w przypadku mocnego układu: pokerzysta wtedy układa żetony blisko siebie, delikatnie i spokojnie.
Samo uporządkowanie żetonów u przeciwnika mówi wiele na temat jego charakteru. Jeżeli są pogrupowane kolorystycznie i ułożone w ładne wieże, najprawdopodobniej gra on konsekwentnie i wchodzi do gry tylko wtedy, gdy ma dobrą rękę. Pokerzysta z chaosem w żetonach przed sobą jest najczęściej tym „najagresywniejszym”, ale i mało groźnym.
Drżąca ręka
Drżące dłonie, wbrew pozorom, najczęściej oznaczają mocną rękę, choć występują niemal wyłącznie u początkujących graczy. Nawet grają w pokera online nasza mowa ciała może zdradzić kolejny ruch.

Brak zainteresowania grą
Jeżeli gracz co jakiś czas pyta się, „czyja w danym momencie kolej?” lub „ile wynosi blind?” to – wbrew temu, co można uważać – wcale nie jest ignorantem. To zagranie taktyczne sugerujące brak zainteresowania grą, a tak naprawdę wskazujące na silną rękę. Bardzo łatwo to wychwycić.
Spojrzenie na żetony
To zachowanie powinniśmy wyłapywać od razu po flopie. Jeżeli gracz momentalnie patrzy na żetony, najprawdopodobniej ma mocny układ i planuje podbić (jest pewny swojej ręki).
Podsumowanie – czy poker tells rzeczywiście się przydaje?
Poker tells to termin, z którym zaznajomiony jest każdy profesjonalny gracz pokera. Aby poznać zachowania charakterystyczne właśnie dla uczestników pokerowych rozgrywek, trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie i umieć wykorzystać je na własną korzyść. Co jednak ważne, poker tells pozwala nie tylko rozszyfrowywać przeciwników i mieć nad nimi przewagę, ale też uchronić się przed ich próbami podejścia nas i – ogólnie – pomóc nam w graniu o większą stawkę.
Oczywiście całe poker tells jest ściśle związane z graniem w prawdziwym kasynie. Nie ma zastosowania w kasynach internetowych, w których gra na ludzkich emocjach jest niemożliwa, a naszych przeciwników zarówno nie widzimy, jak i nie słyszymy.