Menu

Układy kart w grze Blackjack


Blackjack, jak wszystkim wiadomo to gra karciana, więc nie obyłoby się bez tych niezbędnych i budzących tak wielkie emocje prostokątnych kart. Jedna talia kart zawiera 52 karty o 13 różnych wartościach, każda w 4 kolorach. Karty od 2 do 10, poza tym walet, dama, król i as. Do blackjacka używa się wszystkich tych kart, co więcej, jeśli liczba graczy jest duża, można używać tylu talii, ile tylko jest potrzebne, z przedziału od jednej do ośmiu.

wartosci_kart

Wszystkie praktycznie strategie w blackjacku opierają się na liczeniu kart, dlatego też im więcej graczy, i co za tym idzie im więcej talii kart w blackjacku, tym trudniejsze jest przeliczenie tego, co potrzebne. Wiadomo, że wytrawni gracze robią to szybko i bezbłędnie, jednak początkujący, którzy doskonale radzą sobie z jedną talią, przy kilku zaczynają mieć już spore problemy. Tak czy inaczej, im więcej talii tym przewaga kasyna nad graczem jest większa.

Gra blackjack polega na tym, aby uzbierać 21 punktów lub liczbę jak najbardziej do niej zbliżoną i równocześnie nie przekroczyć 21 punktów. Nie jest to łatwe, ale żeby tego dokonać trzeba posiadać wiedzę na temat tego, jak punktowane są poszczególne karty w blackjacku. Wartość punktowa kart od 2-10 odpowiada ich numerowi. Karty takie jak walet, dama czy król są liczone jako dziesięć punktów, a as to 1 lub 11 punktów, co zależy jedynie od wyboru gracza. Tytułowy blackjack to taki układ kart, by ich wartość wynosiła dokładnie 21, uzyskuje się go przez kombinacje taką jak 10, dama, walet lub król oraz as. Karty w blackjacku nie są skomplikowaną sprawą, warto jednak zaznajomić się z podanymi powyżej podstawowymi informacjami na ich temat, bez tego gra staje się dość skomplikowana i nie sprawia wielkiej radości.